„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. 

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Aplikacja mobilna Misja Kampinos opracowana przez Stowarzyszenie ‘’Między Wisłą a Kampinosem’’, 
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania  
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
PROW 2014-2020.

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
region

zwierzętaKrólem Puszczy Kampinoskiej wśród zwierząt jest łoś, który występował na tym terenie wcześniej, ale został wytępiony przez człowieka. Po II wojnie światowej przystąpiono do jego reintrodukcji. Od 1951 r. w zagrodzie utworzonej pomiędzy Sierakowem a Pociechą, gdzie dziś znajduje się jedynie piwniczka po osadzie strażników, podjęto, zakończone sukcesem, próby przywrócenia puszczy łosia. Dziś po Puszczy Kampinoskiej wędruje ok. 115–120 łosi. 
Innym gatunkiem, który przeszedł reintrodukcję, jest bóbr europejski. W 1980 r. wypuszczono siedem osobników. Obecnie po ponad 30 latach bytności tego gatunku w rzekach i kanałach puszczańskich jest ich ok. 80. 
Ostatnim gatunkiem, który przeszedł reintrodukcję, to ryś. Celem programu zapoczątkowanego w 1992 r. jest stwierdzenie, czy zwierzęta – będące drapieżnikami – urodzone i wychowane w niewoli są w stanie zaadoptować się w naturze. 
Oprócz tych trzech gatunków zwierząt Puszcza Kampinoska i okolice jest domem dla jeleni, saren, dzików. 
Z innych mniejszych ssaków występują tu kuny leśne, wydry, jenoty, borsuki, lisy, jeże i nietoperze.
Puszcza Kampinoska ze względu na swoje położenie i swoją różnorodność przyrodniczą stanowi cenny teren lęgowy dla ptaków. 


Na omawianym obszarze zamieszkuje 153 gatunki ptaków lęgowych. Wśród nich znajdują się dwa gatunki zagrożone w skali światowej – derkacz i wodniczka – oraz 30 gatunków zagrożonych w skali europejskiej. W wielu miejscach puszczy można prowadzić obserwacje ornitologiczne. 
Z ptaków można zobaczyć m.in. bociany, sowy, sójki i wiele odmian dzięciołów, a przy odrobinie szczęścia i cierpliwości również bielika i orlika krzykliwego.
Wśród zwierząt nie brakuje także niezliczonych płazów, gadów i owadów, których jest ok. 2000 gatunków.
Poza Kampinoskim Parkiem Narodowym i jego otuliną głównymi skupiskami leśnymi są liczne pozostałości po parkach dworskich, które są rozsiane w gminach Ożarów Mazowiecki i Błonie. Największy park tego typu znajduje się w Ołtarzewie. 
Leśny i zwarty charakter tego kompleksu oraz będące w jego granicach liczne stawy, wpływa na to, że jest to miejsce lęgowe dla wszelkiego rodzaju ptactwa. Podobny park znajduje się w Bramkach.
Leśne cechy ma rezerwat „Wolica” na południe od Płochocina. Ta enklawa niemalże dzikiej przyrody wśród uprawnych pól jest ostoją dzikiej zwierzyny. Na powierzchni 50 ha rosną w grupach albo pojedynczo wiązy, dęby, olchy i ponad stuletnie jesiony. Wszystko to znajduje się w dolinie rzeki Utraty.


Copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl